Tadım Notları

Evde Zeytinyağı Tadımı Nasıl Yapılır?

Evde sağlıklı tadım ortamını yakaladığınızda, size önerimiz en fazla 3 tane zeytinyağının tadına aynı anda bakmanız. Uzman bir tadımcı olmadığınız sürece, 3 taneden fazla yağı aynı anda tatmak yanıltıcı sonuçlara sebep olabilir.

Her yağın tadımı bittiğinde, ağzınızı yeşil elma yiyerek ya da sade soda ile çalkalayarak temizleyebilir, bir sonraki tadıma duyularınızı yeniden başlatmış olursunuz.

Tadıma Hazırlık
 Öncelikle herkesin evinde küçük kapaklı kavanozlardan vardır, bize gereken en fazla 50 ml lik küçücük kavanozlar. Bu kavanozlar daha önce kullanılmış ise hiç koku kalmadığından emin olmanız gerekli. Sonrasında, her yağdan birer yemek kaşığı bir kavanoza koyarak hazırlığınızı tamamlayabilirsiniz.

İlk aşama-Zeytinyağını Isıtın

Isıtma dediğimizde aklınıza ocak gelmemeli, en doğal ısıya yani vücut ısınıza getirmeniz yeterli. Bunu da içerisinde bir yemek kaşığı yağ bulunan , tadım kavanozunu iki elinizle kavrayıp, yavaşça 1 dakika boyunca sallayarak yapabilirsiniz.

Koklayın

Yavaşça sallağınız zeytinyağı kavanozunu kapağını açıp, yüzünüze iyice yaklaştırın. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin, bunu 2 kez tekrarlayın. Sonrasında, ağzınızdan nefes alıp, ağzınızı kapatırken burnunuzdan nefes verin. Böyle, zeytinyağının kokusunu hem ağzınızda hem burnunuzda hissetmiş ve koku duyunuzu tam anlamıyla kullanmış olacaksınız.

Tadın

Ilık zeytinyağını koklama işleminden sonra, küçük bir yudum alın, ağzının önce yan duvarlarına sonra da ileri ve gerisine değdirerek gezdirin. Burada önemli nokta, tadımı yaparken hissettiklerinizi detaylı bir şekilde not almanız. Meyvemsi bir tad mı? Boğazda ya da ağızda yanma var mı? Zeytinyağının yapısı ince , sert, ya da yoğun mu? Size hissettirdiği tüm duyuları yazmalısınız.

Notlarınızı aldıysanız, diğer blog yazımızdaki “İyi Zeytinyağının Tadı Nasıl Olmalı” Başlıklı yazımız ile karşılaştırabilirsiniz.

Kaynak: “Zeytinlikten sofraya zeytinyağının hikayesi” 2017, R.Blatchly, Z.Delen Nircan,P. O’Hara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir