Tarihçe

Antik Ege’de Zeytinyağı & Homeros

Homeros, sadece Antik Yunan’da değil tüm dünyada ünlü bir tarihçi ve destan yazarıdır. Görseldeki tablet, Homeros’un Odyssea destanının 13 satırını içeren ve yakın zaman kazılarında bulunmuş kil tablettir.

Zeytinyağı Homeros için , tüm Antik Yunanlılarda olduğu gibi çok önemlidir keza eserlerinde 20’den fazla kez zeytinyağını adını geçirerek bunun altını çizmiştir. Hatta, İlyada destanında zeytinin mutfakta nasıl kullanıldığına kadar anlatır.

Asıl çarpıcı nokta ise, Odysseus’un tek aşkı Penelope için zeytin ağacından yaptığı düğün yatağıdır. Sonsuz aşkı sembolize etmesi için, düğün yataklarını canlı zeytinağacından yapmıştır. Uzun yıllar kocasından ayrı düşen Penelope, bir anda Odysseus olduğunu söyleyen birinin çıkıp gelmesi ile ne yapacağını bilemez ve sonrasında zekice bir yola başvurur. Sözde kocasının duyacağı şekilde hizmetçisine yatağın yerini değiştirip hazır etmesini söyler, o sırada buna sinirlenen Odysseus zeytin ağacının canlı olduğunu ve yatağın hareket ettirilemeyeceğini söyler. Bunu duyan Penelope, O’nun gerçek kocası olduğu anlar ve büyük bir mutlulukla yıllar sonra kavuşurlar.

Kaynak: “Zeytinlikten sofraya zeytinyağının hikayesi” 2017, R.Blatchly, Z.Delen Nircan,P. O’Hara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir